Rozwód – rozwiązanie małżeństwa możliwe z orzekaniem o winie i bez orzekania

Małżonkowie, którzy chcą się rozwieść, mogą zrobić to w Polsce według dwóch procedur – z orzekaniem o winie albo bez orzekania. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, zatem przed złożeniem pozwu rozwodowego warto je rozważyć.
Kiedy można się rozwieść?
Na gruncie polskiego prawa małżonkowie mogą rozwieść się wtedy, gdy nie czują już pomiędzy sobą więzi – doszło do jej trwałego, stałego, nieodwracalnego zaniku. Przepisy wskazują jednak, że rozwód nie będzie orzeczony za każdym razem. Są może nie orzec rozwodu w sytuacji, gdy mógłby on być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, gdy spowodowałoby to cierpienie małoletnich dzieci małżonków, a także w sytuacji, gdy o rozwód wnosi osoba, która jest wyłącznie winna rozpadu małżeństwa. Rozwód może być orzeczony ze wskazaniem na winnego lub też bez jego orzekania. Co zatem wybrać, gdy nie ma już innej metody na naprawę związku?
Rozwód bez orzekania o winie
To obecnie najpopularniejszy rozwód – orzekany jest on najczęściej. W tej sytuacji sąd nie orzeka o tym, kto jest winny małżeństwa. Można wnosić o niego zarówno wtedy, gdy małżonkowie chcą rozstać się w zgodzie, ale też wtedy, gdy pojawia się wina, lecz para nie chce, by rozwodzie wskazywać na winnego. Taki rozwód można wziąć znacznie szybciej, niekiedy nawet w ciągu jednej rozprawy, gdy pomiędzy małżonkami nie pojawiają się spory, na przykład co do opieki nad dziećmi, wysokości alimentów.
Rozwód z orzekaniem o winie
Gdy chodzi o rozwody Kraków jest jednym z miast, gdzie orzekane są także rozwody ze wskazaniem winnego. Może być to jeden z małżonków, lecz również każdy z nich, gdy razem doprowadzili oni swoimi czynami do rozpadu małżeństwa. Rozwody z orzekaniem o winie są bardziej skomplikowane, ponieważ sąd przeprowadza wtedy postępowanie dowodowe, co oznacza między innymi wzywanie świadków. Niekiedy takie rozprawy ciągną się miesiąca, a nawet latami, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, nie stawiają się na rozprawy. Na rozwód tego typu najlepiej zdecydować się wtedy, gdy drugi małżonek jest ewidentnie winny, na przykład z powodu zdrady czy przemocy. Orzeczenie takiego rozwodu ma także dodatkowe zalety – pozwala na ubieganie się o alimenty od byłego małżonka.
Warto wybrać dobrego prawnika
Aby rozpocząć rozwód, nie trzeba wprawdzie udawać się do kancelarii prawej, lecz jest to dobra decyzja. Konsultacja z prawnikiem pozwoli wtedy na dokładne zbadanie obecnej sytuacji oraz na pomoc w wyborze drogi rozwodu. Prawnik może także przygotować pozew rozwodowy, złożyć go w sądzie i reprezentować swojego klienta.