Czy alimenty na dzieci płaci się do ich 18. roku życia?

Alimenty są świadczeniem pieniężnym, które przekazywane jest przez jedną osobę fizyczną na rzecz drugiej osoby fizycznej. W praktyce najczęściej płacone są one po rozwodzie przez rodziców na dzieci. Do kiedy należy opłacać alimenty?
Dzięki alimentom dziecko po rozwodzie nie zostaje pozbawione odpowiednich środków do życia. Wówczas wpłaca je rodzic, który nie opiekuje się dzieckiem. Częstym pytaniem osób, które płacą obecnie alimenty, jest: kiedy będzie można przestać je wnosić? Czy granicą, od której nie trzeba będzie płacić już alimentów, jest pełnoletniość dziecka? Sprawdzamy, co mówi o tym polskie prawo.
Wpis powstał dzięki uprzejmości adwokata z Radomia: mikolajwachowicz.pl/
Alimenty według przepisów prawa
Dokładne informacje o obowiązku alimentacyjnym zawiera Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a precyzyjnie jego Dział III. To właśnie tam można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące alimentów w Polsce. Według prawa, rodzice mają obowiązek płacenia alimentów względem tego dziecka, które nie może jeszcze utrzymywać się samodzielnie. Czy oznacza to zatem, że alimenty można płacić wtedy, gdy dziecko ukończy 18. rok życia? Prawnicy wskazują, że obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka nie ustaje wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności. W przypadku, gdy dziecko nadal zamierza się uczyć, na przykład iść na studia, może ono otrzymywać alimenty nawet do ukończenia 25. roku życia. Sądy argumentują, że dziecko po osiągnięciu pełnoletności może jeszcze nie posiadać odpowiedniego przygotowania, by pójść do pracy i zacząć opłacać swoje utrzymanie. Wobec tego rodzice muszą nadal przekazywać mu pieniądze.
Kiedy można przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Są jednak sytuacje, gdy dziecko nie uczy się i jednocześnie nie pracuje. Czy wtedy rodzic także musi płacić alimenty? Wówczas nie jest to konieczne, ponieważ dziecko nie dokłada odpowiednich starań, aby zacząć samodzielnie się utrzymywać. Rodzice płacący alimenty powinni jednak pamiętać o tym, że nie mogą z dnia na dzień zaprzestać ich płatności. Konieczne jest wniesienie sprawy do sądu lub zawarcie umowy z osobą, która uprawniona jest do otrzymywania alimentów. W razie jakichkolwiek problemów pomóc może adwokat Radom jest jednym z miast, w którym można skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej w tym zakresie.